Uwaga! Sytuacja ta dotyczy jedynie tych podatników którzy opłacają i odliczają składki w następnym miesiącu - a więc mają wybraną opcję: Składki zapłacone i odliczane = do 10-tego następnego miesiącaDla osób, które wybrały, że składki odliczane i płacone są w tym samym miesiącu składka grudniowa jest już odliczana w grudniu.

Jeżeli zdecydowałeś/aś się zapłacić składkę ZUS oraz zdrowotną za grudzień 2021 w grudniu 2021 w celu odliczenia ubezpieczenia zdrowotnego od podatku należy:

W roku 2021 w Księgowość\Ustawienia\Dane właściciela, ZUS i ubezpieczenie zdrowotne powiększyć "Ubezpieczenie społeczne do odliczenia" w grudniu o kwotę ubezpieczenia za grudzień. W tym celu należy postawić zaznaczenie w kolumnie "Ręcznie" w miesiącu grudzień i kwotę w kolumnie "Ubezpieczenie społeczne do odliczenia" powiększyć o kwotę ubezpieczenia za grudzień. Jeżeli opłacasz takie same składki za każdy miesiąc wystarczy po prostu podwoić kwotę. Jeżeli kwota składki społecznej wynosiła 998,37 zł należy wpisać 2 * 998,37 zł = 1996,74 zł.

Analogicznie dla ubezpieczenia zdrowotnego należy zaznaczyć w kolumnie "Ręcznie" i następnie w kolumnie "Ubezpieczenie zdrowotne do odliczenia" wpisać wartość sumy ubezpieczenia zdrowotnego za listopad zapłaconego w grudniu oraz za grudzień zapłaconego w grudniu. W praktyce oznaczać to będzie wpisanie kwoty 2 * 328,78 zł = 657,56 zł.

Należy również pamiętać, aby w danych właściciela/wspólnika w roku 2022 nie odliczyć, odliczonego ubezpieczenia społecznego w grudniu 2021 roku. W tym celu należy również zaznaczyć "Ręcznie" przy "Ubezpieczeniu społecznym do odliczenia" w styczniu 2022 i wprowadzić kwotę 0 zł.